Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.plSamouczek do gry w scrabble

Samouczek jest przeznaczony przede wszystkim dla osób które nie grały lub grają od przypadku w kółkach rodzinnych po trzy, cztery osoby na raz. Potrzebny jest komputer z wgranym OSPS-em. Jeśli wpiszesz w analizator podane przykłady zobaczysz na własne oczy jak niesamowicie dużą ilość możliwości układania i krzyżowania słów daje niewielka plansza, zaledwie 15 na 15 kratek. Możesz też najpierw samodzielnie rozwiązać podane przykłady zapisując ilość uzyskanych punktów. W tym przypadku nie patrz na komentarz i obrazkowe wyjaśnienia z analizatora OSPS.

Dla osób nie znających gry i nie mających dostępu do OSPS lub tak jak ja leniwych i nie mających ochoty na żmudne wpisywanie słów do komputera po jednej literze zamieściłem komentarz i obrazki przy pomocy których można znaleźć stosowne położenie słów na planszy.

Oto pierwszy przykład. Rozpoczęcie gry..

Scrabble


W pierwszym ruchu dobrze jest wymyślić wyraz co najmniej pięcioliterowy. Wtedy jedna z liter może leżeć na podwójnym polu literowym i w słowie liczyć się będzie poczwórnie. W podanym przykładzie są to wyrazy – z bardziej znanych – na przykład FRANK czy FREON i jeszcze dziesięć innych które można zobaczyć w analizatorze OSPS.  Gdyby wybierać tylko między tymi propozycjami to lepiej jest położyć FRANK nie tylko dlatego że to jest 30 punktów, a więc dwa więcej niż za FREON – 28, ale przede wszystkim ze względu na oszczędzanie samogłosek. Warto oszczędzać samogłoski, bo bez nich żadnego wyrazu ułożyć się nie da. Zawsze jednak warto się przynajmniej chwilę zastanowić i pogrzebać w pamięci za jakimś słowem siedmioliterowym. W tym przypadku jeśli przypomnimy sobie antyczne rzeźby – kanefory – mamy okazję położyć siódemkę, skrabla KANEFOR. Najwięcej zarobimy kładąc F na polu H12 – 86 punktów. Wtedy jednak nasz przeciwnik mając do dyspozycji A O lub Y nie mówiąc o Ą lub Ę może zarobić niewiele mniej niż my, a może i więcej. Lepiej więc położyć ten wyraz z K na polu H4 za 78 punktów. Sami zarabiamy sześć mniej, ale przeciwnikowi uniemożliwiamy bardziej skuteczną odpowiedź. Te i inne podstawowe warianty można samemu prześledzić na obrazku z analizatora OSPS.

Scrabble


Teraz zadanie drugie

Scrabble


Łatwo zauważyć że mamy siedmioliterowe słowo OTULONY. Chyba nikt nie pomyśli nawet żeby położyć je w kolumnie  5  OTULONYM, albo w rzędzie N OTULONY/INDEKSY za 78 punktów. Zdecydowana większość wybierze albo rząd C – OTULONY/OPRESJA  co daje 88 punktów, albo rząd N, OTULONY/INDEKSU i otrzyma 93 punkty. W tych rzędach słowo leży na podwójnej premii słownej.  A jednak najwięcej można uzyskać przez przyłożenie gdzie nie ma żadnych premii słownych kładąc pierwszą literę O na polu J3 OTULONY/TO/ET/MU/AL./TO/DEN/OMY – 96 punktów.   Trzeba o tym pamiętać, bo takie przypadki oczywiście z mniejsza ilością możliwości są częstsze niż można by przypuszczać. Poniżej stosowny obrazek.

Scrabble


Kolej na zadanie numer trzy

Scrabble


Znów widać że możemy położyć siódemkę i to niejedną. GROMACH, MORGACH  dokładając do leżących słów ARENDO  - ARENDOM, i NIEŚĆ – GNIEŚĆ. W obu tych przypadkach mamy podwójne premie słowne dla układanych słów. Patrząc uważniej na planszę można też zobaczyć premię poczwórną – w rzędzie E można położyć GROCHAMI.  Okazuje się jednak że najwięcej punktów daje dziewięcioliterowe słowo HOMOGRAM położone w kolumnie 1. Wprawdzie nie kładziemy wszystkich liter i nie uzyskujemy pięćdziesięciopunktowej premii, ale za to wartość poszczególnych liter jest mnożona przez dziewięć. Wszystkie wymienione, a także inne słowa można sobie poukładać przy pomocy kolejnego
obrazka z analizatora OSPS.

Scrabble


Następne zadanie czwarte

Scrabble


I w tym przypadku z otrzymanych liter można ułożyć siódemkę, może niezbyt elegancką, ale jednak NASZCZY. No i jeśli się ją zobaczy, to wprost widać położenie NASZCZY/POWRÓŻY za 89 punktów.
A jednak i w takiej, zdawałoby się oczywistej sytuacji warto jeszcze chwilę przyjrzeć się planszy. Najwięcej bowiem punktów – 90 - daje przedłużenie MIŃ – MIŃSZCZANY. Wzorem do tego przykładu jest autentyczna partia z mistrzostw Polski gdzie wprawdzie nie było siódemki, ale można było przedłużyć MIŃ do MIŃSZCZAN za 32 punkty. Gracz nie znalazł tej opcji i – nie chcąc wymieniać za zero – dołożył SZCZ do I za pięć punktów. Później partię przegrał.

Scrabble


Następne zadanie to piąte

Scrabble


I tutaj widać siódemkę WEŹMIEMY za 77 punktów. Ale to zadanie ma na celu zobrazowanie możliwości premii literowych, szczególnie w odniesieniu do „ciężkich” polskich liter za 5, 6, 7 czy 9 punktów. Jeśli się położy taką literę w polu podwójnym czy potrójnym i ona jest składnikiem dwóch słów, to wówczas jej wartość liczy się czterokrotnie lub sześciokrotnie. W tym przypadku maksymalna ilość punktów można uzyskać rezygnując z siódemki i kładąc WIEŹ/BRUDŹ/WNIEŚĆ za punktów 81. Oczywiście taka sytuacja jest wyjątkowa, jednak możliwości wykorzystywania podwójnych czy potrójnych premii literowych w dwóch słowach jednocześnie trafiają się prawie w każdej partii.

Scrabble


I ostatnie zadanie szóste

Scrabble


I w tym przypadku wydaje się całkiem oczywiste szukanie siódemki możliwej do ułożenia na potrójnej premii słownej, a więc w rzędzie A. Można położyć MARENGO/GROTACH a blank w tym przypadku robi za literę G. Jest też wiele innych możliwości co można prześledzić z pomocą kolejnego obrazka z analizatora OSPS. Najwięcej punktów uzyskamy jednak pamiętając o możliwości przykrycia jednocześnie dwóch pól z premią słowną. W tym przypadku jest to na przykład EROTOMAN w kolumnie 5. Pozostałe możliwości proponuje znaleźć samemu korzystając z obrazka poniżej.

Scrabble


Jeśli samodzielnie rozwiązywałeś  podane przykłady i nie korzystałeś z komentarzy i obrazków z OSPS to teraz  podsumuj uzyskane punkty. Jeśli ich uzbierałeś pięćset osiemdziesiąt sześć to gratuluję znajomości gry. Pozostaje tylko uzupełniać słownictwo, bo tego nigdy za wiele i doskonalić taktykę której przy komputerze się nie nauczysz.  Jeśli mniej, to  sprawdź gdzie i co przeoczyłeś.

Życzę sukcesów na zawodach
Bogusław Koszarski
Krosno, 29 grudzień 2014 rok


Last Updated (Saturday, 06 June 2015 08:36)